Aktualności‎ > ‎

Akcja „One Billion Rising” - 14. lutego 2013

opublikowane: 13 lut 2013, 06:06 przez Marta du Vall   [ zaktualizowane 14 lut 2013, 23:31 ]


14 lutego w ponad 200 krajach na świecie odbędzie się akcja „One Billion Rising”, podczas której kobiety zatańczą w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet. Pomysłodawczynią tego globalnego przedsięwzięcia jest Eve Ensler, autorka książki „Monologi waginy”, która po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała:

 „Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą - raz na zawsze - zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie...

Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!”

Polska strona akcji: Nazywam się Miliard - One Billion Rising Polska
Comments