Aktualności‎ > ‎

Badanie KRYZYSOWA GENERACJA - młodzi o kryzysie 2013

opublikowane: 25 kwi 2013, 03:27 przez Marta du Vall

W środę 17 kwietnia rozpoczęło się "Badanie Kryzysowa Generacja" ("Crisis Generation Survey") realizowane przez członków Zespołu Młodych Naukowców Komitetu Prognoz Polskiej Akademii Nauk "Polska 2000 Plus". Jest to badanie opinii młodych Europejek i Europejczyków w wieku 18-30 lat na temat kryzysu, jego przejawów i skutków na płaszczyźnie ekonomicznej i społecznej. Potrwa ono do 8 maja 2013.

Badanie ma formę anonimowej, dwujęzycznej ankiety internetowej.

Badanie umożliwi m.in. uzyskanie odpowiedzi, jakie strategie reprezentują młodzi Europejczycy w obliczu kryzysu, co sądzą o krajowej i międzynarodowej polityce walki z kryzysem oraz czy istnieją różnice w postrzeganiu zjawiska kryzysu przez kobiety i mężczyzn.

Więcej szczegółów można uzyskać  dzwoniąc na numer:  0 698 833 078 lub pisząc na adres: janiszewska.dorota@wp.pl lub crisisgeneration.survey@gmail.com


Co skłoniło Zespół do podjęcia tematu "młodzi a kryzys"?

Twarde dane statystyczne*. O 4 mln osób zwiększyło się bezrobocie młodzieży na świecie od początku kryzysu finansowego w 2007 roku i osiągnęło obecnie liczbę ponad 75 milionów osób do 25 r.ż. Do 5,7 mln osób wzrosło w Unii Europejskiej bezrobocie młodych osób do 25 r.ż., zwiększając się z 15% w roku 2008 do 23% w roku 2013. W krajach takich jak Grecja czy Hiszpania bezrobocie młodych oscyluje obecnie w granicach 60%, a w Portugalii i we Włoszech - w okolicach 40%. W Polsce wskaźnik bezrobocia osób do 30 r.ż. osiąga 38%, z czego 44% stanowią osoby w wieku 25-29 lat, wchodzące po studiach na rynek pracy i znajdujące się przed decyzją o założeniu rodziny. Dane wskazują na marnotrawstwo ogromnego potencjału. Chcemy dowiedzieć się, co na temat swojej sytuacji sądzą sami zainteresowani.

* dane za Eurostat, ILO, GUS, MPiPS

Jaką informację Zespół chce uzyskać?

W jakich krajach kryzys gospodarczy zdaniem młodych rzeczywiście istnieje, a w których to medialny temat zastępczy? Jakie strategie podejmują młodzi ludzie w obliczu kryzysu w ich kraju i jakie jest ryzyko niepokojów społecznych w poszczególnych krajach Europy?

Celem badania "Kryzysowa Generacja" ("Crisis Generation Survey") jest stwierdzenie, czy obecne pokolenie młodych Europejczyków to stracona generacja ("No-Future-Generation") - jak sądzą niektórzy, czy przeciwnie - doświadczenie kryzysu pomoże im lepiej realizować swoje strategie życiowe.

Po aktualności zapraszamy na profil projektu na facebooku.

Comments