Aktualności‎ > ‎

Interweniujemy!

opublikowane: 18 mar 2013, 06:39 przez Marta du Vall   [ zaktualizowane 18 mar 2013, 08:42 ]

W związku z docierającymi do nas głosami oburzenia związanymi z komiksowymi obrazkami promującymi projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” interweniowałyśmy w tej sprawie u kierownictwa projektu.


Dziękujemy za szybka odpowiedź.

Poniżej fragment: 
"Pragniemy więc Państwa zapewnić, że historyjki rysunkowe wykorzystane w naszej kampanii w najmniejszym stopniu nie mają na celu nie tylko deprecjonowania szkolnictwa wyższego, ale nawet przeciwstawiania go jako „formy alternatywnej” dla szkolnictwa zawodowego. Ich zadaniem jest jedynie promowanie postawy przedsiębiorczej. Komiks porusza sprawę rozwoju zawodowego, doskonalenia i podnoszenia zarówno kompetencji, jak i umiejętności. Dodatkowo wspomniane zestawienie „25 lat” i „ćwierć wieku” powinno uzmysławiać odbiorcom, wagę decyzji, które podejmują wybierając swój przyszły zawód i prowokować ich do przemyślenia wyboru ścieżki rozwoju zawodowego. Promowane przez nas ścieżki rozwoju zawodowego obejmują również studia wyższe, jako rozwinięcie wiedzy i umiejętności zdobytych w szkołach średnich, co znajduje wyraźne odzwierciedlenie w treściach przekazywanych w ramach indywidulanego i grupowego doradztwa zawodowego, organizowanego w ramach projektu.

Niestety w tak lakonicznej formie przekazu, jaką jest komiks, nie sposób zawrzeć wyczerpującej i pełnej informacji. A, jak się okazuje, interpretacja czasami odbiega diametralnie od intencji autorów. Komiks wybraliśmy dlatego, że doświadczenie pokazuje, że właśnie formy żartobliwe w największym stopniu trafiają do nastolatków, do których adresujemy nasz przekaz.

Jeżeli poczuli się Państwo dotknięci tą formą przekazu – wyrażamy głębokie ubolewanie. Dodam, że posługujemy nią się ponad 2 lata, a na starcie nasze propozycje konsultowaliśmy zarówno wśród młodzieży, jak i środowiskach szkolnych. Przez cały ten okres nigdy nie spotkaliśmy się z uwagami, wskazującymi na ich nieodpowiednią formę, bądź interpretację zbliżoną do zaprezentowanej przez Państwa. Mając jednak na uwadze, że kampania nie powinna budzić kontrowersji – nie będziemy się posługiwać kwestionowanymi historiami rysunkowymi.

Pragniemy podkreślić, iż Województwo Małopolskie od lat poprzez wiele programów wspiera szkolnictwo wyższe. Celem działań Województwa jest kompleksowe wsparcia wszystkich sektorów edukacji, ich promocja oraz rozwój."

Comments