Aktualności‎ > ‎

Kobiety piastują 11 proc. najwyższych funkcji akademickich w Unii Europejskiej

opublikowane: 21 mar 2014, 00:08 przez Marta du Vall
W Unii Europejskiej tylko 11 proc. najwyższych rangą funkcji akademickich piastują kobiety - wynika z międzynarodowego badania Boston Consulting Group.

"Wyniki pokazują, że pomimo niewielkich postępów poczynionych w ciągu ostatnich dziesięciu lat, kobiety są wciąż niedostatecznie reprezentowane w międzynarodowej społeczności naukowej. Dysproporcja między kobietami a mężczyznami zauważalna jest w kilku kluczowych momentach kariery naukowej i zawodowej" - czytamy w badaniu.

Według danych zebranych przez Boston Consulting Group, od końca lat 90. XX wieku liczba kobiet prowadzących badania naukowe zwiększyła się zaledwie o 12 proc. W skali świata mniej niż jeden naukowiec na trzech to kobieta. Od 1901 roku, czyli początku przyznawania Nagrody Nobla, w dziedzinach naukowych mniej niż 3 proc. z nich przyznano kobietom. Było to zaledwie 16 nagród, wśród których dwie otrzymała Maria Skłodowska-Curie.

W Unii Europejskiej tylko 11 proc. najwyższych rangą funkcji akademickich piastują kobiety. Liczba kobiet stojących na czele instytucji naukowych jest zależna od kraju. W Japonii kobiety stanowią zaledwie 6 proc. osób sprawujących wysokie funkcje akademickie, w Stanach Zjednoczonych jest to 27 proc., 29 proc. we Francji, a 34 proc. w Hiszpanii.

Żródło: PAP, Nauka w Polsce 
Comments