Aktualności‎ > ‎

Nauka w obliczu zmian - czas na popularyzację!

opublikowane: 12 sty 2014, 23:50 przez Marta du Vall   [ zaktualizowane 23 sty 2014, 07:24 przez Marta Majorek ]

Zmiany demograficzne, nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, współpraca z rynkiem pracy – świat Uczelni wyższych w Polsce zmienia się nieodwracalnie. Wkraczamy w erę uczenia skierowanego na studenta (student–centred-learning), która w zupełnie innej perspektywie widzi rolę studenta i nauczyciela akademickiego.

Pewne rzeczy jednak wciąż (na szczęście!) się nie zmieniają. Dla akademiczek i akademików wciąż najbardziej naturalną formą przekazu jest słowo pisane, książka, publikacja, artykuł.  Jak więc w dobie tych szybkich zmian pomóc środowisku akademickiemu w promocji osiągnięć? Oferując im książkę: Promosaurus- poradnik promocji nauki pod redakcją Piotra Żabickiego i Edyty Giżyckiej, wydaną przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (Uniwersytet Jagielloński, Kraków), do której przeczytania zachęcamy.

http://www.cittru.uj.edu.pl/promosaurus#sthash.uuln1L7I.dpbs

Z pewnym przymrużeniem oka można by rzec, że ta pozycja skonstruowana jest trochę jak „Gra w klasy” Cortazara  - można, aczkolwiek nie trzeba czytać kolejnych jej rozdziałów w tej kolejności, w jakiej zostały zmieszczone w książce. Stanowią one autonomiczne części. Nie sugeruje gotowych rozwiązań, instrukcji  i jedynej interpretacji, nie jest informatorem, lecz skłania do przemyśleń, refleksji, eksperymentowania, kreatywności i szukania własnej drogi na szlaku popularyzacji wiedzy.

Tytuł z jednej strony odwołuje się do słowa promocja, z drugiej nie bez kozery przypomina nazwę dinozaura. Promosaurus jak przywoływany na pierwszych stronach książki jaszczur ma stanowić „fortpocztę”, oddział zwiadowczy, pionierski badający nowe, nieznane lądy. Tymi lądami dla Promosaurusa są „przestrzenie” internetu,  mediów, imprez popularnonaukowych i wiele innych sfer, w których nauka może, a wręcz musi, zaistnieć w większym stopniu.

W książce znajdziemy następujące rozdziały: Promosaurus wyrusza... (Piotr Żabicki) „Nauki (od) zawsze stosowane” (Bożena Podgórni), „Dlaczego popularyzacja nauki jest dla mnie tak ważna?” (Lech Mankiewicz), „Popkultura w otoczeniu nauki” (Piotr Żabicki), „Science market. Czy komercyjny marketing może inspirować promocję nauki?” (Edyta Giżycka), „Wyjść z szuflady... czyli rzecz o związkach komercjalizacji i promocji nauki” (Radosław Rudź), „Aktywna edukacja: trudna sztuka przyciągania?”, (Agata Jurkowska), „Garść refleksji o popularyzacji matematyki”, (Krzysztof Ciesielski), „Strona internetowa: którędy do badań?”, (Ilona Iłowiecka-Tańska), „Blog naukowy oraz inne narzędzia promocji nauki i naukowca w sieci”, (Emanuel Kulczycki), „Skomplikowana nauka w prostych słowach” (Bożena Podgórni, Justyna Jaskulska-Schab).

Poradnik w sposób bardzo przystępny ale i zabawny,   pełen anegdot, odwołań do historii nauki przypomina o tym, co czasem umyka – o tym że nauka to nie wieża z kości słoniowej, dostępna jedynie dla wybranych. Pokazuje, że czas najwyższy zapomnieć o obrazie naukowca jako odizolowanego od świata geniusza, na rzecz naukowca popularyzatora, który odnajduje sens, radość i zabawę w tym, co robi na co dzień, który zaprasza do współuczestnictwa w procesie badawczym, zrywa nimb tajemniczości.

Ta pozycja pomaga spojrzeć na naukę z innej, odświeżającej perspektywy, a przede wszystkim przypomina o radości, która powinna jej towarzyszyć, przypomina o wartościach, które leżą u podstaw zajmowania się nią.

Poradnik oferuje listę linków, które warto sprawdzić, przypomina bądź zaznajamia z ideami, pojęciami współczesnego marketingu, jest kopalnią pomysłów i zachęca do eksploracji niezbadanych terenów. Z drugiej strony  osiąga i inny cel – pomaga spotkać się z czasem nieuświadomionymi, a podstawowymi założeniami dotyczącymi działalności naukowej, założeniami, które często warto już odrzucić. Zapraszam do lektury Promosaurusa - poradnika promocji nauki, który znajdziecie pod tym linkiem  www.cittru.uj.edu.pl/promosaurus.


Agnieszka Mielczarek 

Comments