Aktualności‎ > ‎

NIK o wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn w sektorze publicznym

opublikowane: 30 sty 2014, 14:08 przez Marta du Vall   [ zaktualizowane 1 lut 2014, 02:19 ]

Zdaniem NIK: Mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety w większości badanych przez NIK jednostek administracji publicznej oraz spółek komunalnych i skarbu państwa. Różnice w wysokości wynagrodzenia nie wynikają jednak z naruszania przez pracodawców prawa dotyczącego równego traktowania kobiet i mężczyzn. Znaczące zróżnicowanie płac w grupach porównywalnych stanowisk spowodowane było przede wszystkim zakresem powierzonych obowiązków oraz większym udziałem mężczyzn w grupie stanowisk kierowniczych.

Statystyczna analiza wynagrodzeń ponad 120 tysięcy osób zatrudnionych na umowę o pracę w jednostkach sektora publicznego, w tym około połowy kobiet, w grupach porównywalnych stanowisk pokazała, że mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety w większości badanych przez NIK jednostek administracji publicznej oraz spółek komunalnych i skarbu państwa.

Więcej pod linkiem

Wnioski NIK krytykuje prof. Małgorzata Fuszara: "Wyjaśnienie, które daje NIK, jest jednym z możliwych. To wyjaśnienie z rodzaju neutralizujących problem. Kobiety rzeczywiście wybierają inny typ wykształcenia. I to ma związek z wychowaniem do określonej roli, z oczekiwaniami i stereotypami społecznej roli kobiety i mężczyzny, z przekonaniem, że są zawody "męskie" i "kobiece". Ale przecież NIK nie zbadał, jakie wykształcenie mają osoby zatrudniane w działach obsługowych, a jakie w specjalistycznych. Może kobieta informatyk kierowana jest do działu obsługi, a mężczyzna informatyk do działu specjalistycznego? Wykształcenie nie jest kluczem do zrozumienia problemu. W polskim rządzie jest nadreprezentacja historyków - a to przecież wykształcenie mało specjalistyczne. Zresztą historię studiuje znacznie więcej kobiet niż mężczyzn, a kobiet historyczek w rządzie nie ma".

Więcej pod linkiem
Comments