Aktualności‎ > ‎

Polskie sukcesy na 12. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków ARCA w Zagrzebiu

opublikowane: 22 paź 2014, 06:45 przez Marta du Vall
W dniach 15 – 18 października 2014 roku odbyła się 12. Międzynarodowa Wystawa Wynalazków ARCA 2014 w Zagrzebiu. Wystawa ta jest jedną z większych europejskich imprez tego typu. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Chorwackich Wynalazców, które w tegorocznej edycji zgromadziło 300 wynalazków z 15 krajów świata.

W kolektywnym stoisku polskim zorganizowanym przez Agencję Promocyjną Inventor sp. z o.o., która jest Oficjalnym Przedstawicielem Wystawy na Polskę oraz Fundację Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki zaprezentowanych zostało 33 wynalazki i innowacyjne technologie, opracowane w instytutach badawczych, na wyższych uczelniach, w innowacyjnych przedsiębiorstwach oraz przez indywidualnych wynalazców. Patronat nad ekspozycją objęli Ministerstwo Gospodarki, Marszałek Województwa Mazowieckiego - Pan Adam Struzik, Rada Głównej Instytutów Badawczych, Fundacja "Kobiety Nauki- Polska Sieć Kobiet Nauki". Partnerem ekspozycji był Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Zagrzebiu. Udział instytucji sfery nauki w wystawie ARCA dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W oficjalnym otwarciu wystawy udział wziął kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji, Radca Minister Marek Łyżwa. W pracach jury międzynarodowego wystawy uczestniczył pierwszy sekretarz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Marek Sołowiejko.

Prezentowane wynalazki startowały w konkursie wystawy. Jury uznało stoisko polskie za reprezentujące bardzo wysoki poziom prezentowanych rozwiązań. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w przyznanych medalach. Na ogólną liczbę 33 prezentowanych rozwiązań międzynarodowe jury przyznało polskim wynalazcom i naukowcom 13 złotych, 9 srebrnych i 4 brązowe medale.

Dużym zainteresowaniem w polskim stoisku cieszył się wynalazek osiemnastoletniej Joanny Jurek z Liceum Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim pt. „Wielokomponentowe nanosystemy dla dostarczania leków przeciwnowotworowych” opracowany wspólnie z zespołem z Uniwersytetu Warszawskiego w składzie Ewelina Zabost, Wioletta Chmielowiec, Tomasz Kowalczyk, Paweł Nakielski, Piotr Przanowski, który otrzymał złoty medal.
Niemal połowę ekspozycji stanowiły wynalazki instytutów badawczych, które odniosły największe sukcesy medalowe. Wśród medalistów w tej grupie znalazł się Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy z Radomia, Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Instytut Nowych Syntez Chemicznych, Instytut Techniki Górniczej KOMAG oraz Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy. W tej grupie jury przyznało 7 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy medal.
Wśród medalistów znalazły się także uczelnie wyższe w tym Politechniki Warszawska, Gdańska, Śląska, Wrocławska, Łódzka, Uniwersytet Technologiczno- Humanistyczny w Radomiu, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński.
Pełna lista zwycięskich wynalazków dostępna w pliku poniżej. 

Podczas wystawy nawiązano wiele obiecujących kontaktów zwłaszcza wśród przedstawicieli Chin, Iranu oraz Chorwacji. Stoisko polskie cieszyło się zainteresowaniem zwiedzających.

Dodatkowe informacje:
Wojciech Kółeczko
Prezes Zarządu
Tel.: 600 921 999
wojciech.koleczko@inventor-factory.pl

Ze strony Fundacji pragniemy gorąco pogratulować wszystkim laureatkom i laureatom!

W szczególności jednak gratulujemy uczestniczkom tegorocznych edycji konkursu "Innowacja jest kobietą"!


Joannie Jurek wraz z zespołem (złoty medal)
Emilii Klimaszewskiej  wraz z zespołem (złoty medal)
Idzie Dulińskiej-Molak wraz z zespołem (srebrny medal)
Marii Grolik wraz z zespołem (srebrny medal)
Katarzynie Nawrotek z zespołem (srebrny medal)
Agacie Skwarczyńskiej (srebrny medal)
Agnieszce Kowlaczyk z zespołem (srebrny medal)
Paulinie Król wraz z zespołem (srebrny medal)
Justynie Wrzosek-Jakubowskiej wraz z zespołem (srebrny medal)
Emilii Żuchowskiej (medal brązowy)
Iwonie Piątek wraz z zespołem (medal brązowy)
Natalii Kujawskiej wraz z zespołem (dyplom uczestnictwa)
Magdalenie Wróbel-Jędrzejewskiej (dyplom uczestnictwa)


Ċ
Marta du Vall,
22 paź 2014, 06:45
Comments