Aktualności‎ > ‎

Uwaga, uwaga – znamy już laureatkę trzeciej edycji konkursu „Innowacja jest kobietą”!

opublikowane: 4 mar 2014, 13:56 przez Marta du Vall   [ zaktualizowane 12 mar 2014, 10:17 ]

W wiosennej (zimowej) edycji konkursu Fundacji Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki odnotowałyśmy znaczną liczbę zgłoszeń, co tylko potwierdza ogromny potencjał młodych polskich naukowczyń oraz ich niesamowitą kreatywność. 

Proponowane przez uczestniczki konkursu wynalazki i innowacyjne rozwiązania były zróżnicowane, a poziom rywalizacji tradycyjnie już okazał się niezwykle wyrównany. Cytując nasze/ naszych ekspertki/ ekspertów: „wybór nie był łatwy”.

Ostatecznie i jednogłośnie trzecią edycję konkursu „Innowacja jest kobietą” wygrała          

dr Kamila Stokowa – Sołtys

z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

Zgłoszony wynalazek ma „niebagatelne znaczenie dla szerokiej rzeszy potencjalnych odbiorców  (skala makro) oraz ma szanse rozwiązać problemy, istotne z czysto ludzkiego punktu widzenia” (cytat z jury). Przedmiotem zwycięskiego wynalazku jest zastosowanie antybiotyku bacytracyny do wytwarzania preparatów do degradacji RNA.

Nowe zastosowanie bacytracyny, polegające na wykorzystaniu nowych właściwości nukleolitycznych tego leku do degradacji kwasów nukleinowych w komórkach bakteryjnych, a w szczególności w leczeniu chorób o podłożu wirusowym daje możliwość walki z wirusami RNA takimi jak m.in. wirusy zapalenia wątroby, polio, czy też wirus HIV. W stosowaniu miejscowym można wykorzystać go również przeciwko szybko namnażającym się wirusom DNA, np. wirusom opryszczki. Zaletą proponowanego rozwiązania jest to, że związek ten znany jest od wielu lat i dopuszczony do stosowania u ludzi i zwierząt, co jest niezwykle istotne w porównaniu z nowo syntetyzowanymi związkami chemicznymi, których wprowadzenie do stosowania jako leków wymaga długotrwałych badań i ogromnych nakładów finansowych.

Z racji tego, iż w bieżącej edycji konkursu Fundacja mogła przyznać tylko jedną nagrodę, jury wraz z Zarządem podjęło decyzję o uhonorowaniu autorek dwu projektów przez przyznanie im wyróżnień. Otrzymują je: Magdalena Wróbel-Jędrzejewska Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Łodzi, która opracowała czujniki rezystancyjne gazowe oparte na BaSnO3, oraz Paulina Król z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, autorka projektu dotyczącego materiałów kompozytowych na bazie nanowłókien laktydowych i alginianowych.

Zwyciężczyni konkursu oraz jego wyróżnionym uczestniczkom serdecznie gratulujemy!Z laureatką konkursu będziemy się w najbliższych dniach kontaktować w sprawach organizacyjnych! :)

Przypominamy, że nagrodą w tej edycji konkursu jest promocja zwycięskiego rozwiązania podczas XVII Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2014” (1-4 kwietnia 2014 r.).

Fundatorką nagrody jest Agencja Promocyjna Inventor, której dziękujemy za wsparcie i partnerstwo.

Podziękowania kierujemy również do patronki merytorycznej tej edycji konkursu – DVK Kancelarii Prawa Własności Przemysłowej.

Comments