Aktualności‎ > ‎

Wstępne wyniki badania „Współpraca Kobiet Nauki i Biznesu. Perspektywy, Kierunki”.

opublikowane: 14 maj 2013, 10:29 przez Marta du Vall   [ zaktualizowane 16 maj 2013, 14:04 ]

W kwietniu linkowałyśmy na naszym fanpage ankietę przygotowaną przez badaczki z UG „Kobieta w polskiej nauce – perspektywy i wyzwania” i zachęcałyśmy Was do jej wypełnienia. Dziś otrzymałyśmy wstępne wyniki, którymi się z Wami dzielimy.


„Z badania zrealizowanego wśród kobiet naukowców i kobiet przedsiębiorców wynika, że obie grupy zainteresowane są współpracą, przy czym 76.9% kobiet-przedsiębiorców chciałoby współpracować z naukowcami, w grupie naukowców 43.6% kobiet, zainteresowanych jest godzeniem pracy naukowej i współpracy z przedsiębiorcami z branży. Obie grupy zainteresowane są nawiązywaniem współpracy za pośrednictwem Internetu.

Mając dostęp do specjalistycznego portalu przeznaczonego dla kobiet-naukowców i kobiet-przedsiębiorców, 68.7% ankietowanych naukowców oraz 73% przedsiębiorców deklaruje gotowość wykorzystywania portalu w celu nawiązywania wzajemnej współpracy. Kobiety-naukowcy poszukiwałyby głównie partnerki do wspólnej realizacji zadań (75.6% respondentek), osoby o podobnych zainteresowaniach i problemach (49.8%), pracodawcy (36.4%) i mentorki (35.9%). Niemal równie dużo naukowców chciałoby znaleźć inwestora (30%), mniej – stażystkę (6%), pracownika (10.6%), odbiorcę opracowanego przez nie rozwiązania (22.1%). Kobiety-przedsiębiorcy również poszukują przede wszystkim partnerki do wspólnej realizacji zadań (73.1%), klientki oferowanych przez nie wyrobów i usług (42.3%; taka sama liczba osób szukałaby osoby o podobnych zainteresowaniach i problemach) i mentorki (38.5%). 26.9% z nich szukałoby odbiorcy opracowanego przez nie produktu/rozwiązania, 23.1% stażystki, taki sam odsetek osób – pracownika, tylko 15.4% - inwestora. 30% naukowców byłoby zainteresowanych pozyskiwaniem finansowania na własne projekty za pomocą publicznych zbiórek pieniędzy.

Przeciętna kobieta-naukowiec biorąca udział w badaniu posiada tytuł doktora, zajmuje się tematyką biologiczną, chemiczną, fizyczną lub pokrewną, pracuje na uczelni wyższej, jest bezdzietną mężatką i ma od 25 do 34 lat. Przeciętna kobieta –przedsiębiorca biorąca udział w badaniu prowadzi działalność w sektorze usług nie dłużej niż 3 lata, swoje przedsiębiorstwo założyła samodzielnie, jest mężatką lub pozostaje w stałym związku, nie ma dzieci, posiada wykształcenie wyższe, ma od 25 do 34 lat”.

Opracowanie na podstawie raportu z badania zrealizowanego na zlecenie Fundacji Life4Science. Konsultacja metodologiczna: Scienceventure. 

Comments