Aktualności‎ > ‎

Wyniki czwartej edycji konkursu „Innowacja jest kobietą”

opublikowane: 11 sie 2014, 05:49 przez Marta du Vall

Mimo okresu wakacyjnego frekwencja była spora, a proponowane przez uczestniczki konkursu wynalazki były zróżnicowane. Jury, już tradycyjnie, miało trudny orzech do zgryzienia. Operacja się jednak powiodła i możemy ogłosić nazwiska dwóch laureatek:

 mgr Justyna Wrzosek – Jakubowska,

asystentka w Zakładzie Oceny Ryzyka Środowiskowego

Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego,

doktorantka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

 

Wynalazek, autorstwa zespołu z Instytutu Ochrony Środowiska, nosi tytuł „Sposób zapobiegania kumulacji pestycydów w środowisku” i pozwala na oczyszczenie zanieczyszczonej wody bądź gleby z pestycydów powszechnie stosowanych w obrocie na całym świecie.

 

mgr Emilia Frydrysiak,

doktorantka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.

 

Zgłoszony projekt zakłada stworzenie prototypowej bielizny promedycznej wspomagającej profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych. Zaproponowane rozwiązanie łączy wiedzę z zakresu m.in. medycyny, mikrobiologii i włókiennictwa. Przewagą tego rozwiązania nad tradycyjnymi formami terapii, jest wygoda jego stosowania. Głównymi odbiorcami wyników projektu będą kobiety, ze względu na (statystycznie) znacznie częstsze niż mężczyźni, problemy z zapaleniem dolnych dróg moczowych.

 

Nagrodami w tej edycji konkursu, ufundowanymi przez partnerkę Fundacji – Agencję Promocyjną Inventor, są prezentacje zwycięskich rozwiązań na 66. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014” w Norymberdze w dniach 30 października – 2 listopada 2014 r.

Wystawa iENA w Norymberdze jest jedną z największych światowych imprez tego typu. Przez lata organizatorzy wypracowali sobie dużą renomę i markę, przez co jest ona miejscem odwiedzanym przez specjalistów różnych branż z całego świata.

 

Zwyciężczyniom konkursu serdecznie gratulujemy!

Wszystkim uczestniczkom dziękujemy za zgłoszenia!

 

Comments