Innowacja jest kobietą III edycja

Sukces laureatki konkursu „Innowacja jest kobietą” na moskiewskim salonie "Archimedes2014"

Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z laureatką trzeciej edycji konkursu.

KLIK i KLIK.

Informacje w ONET, Newsweek

Informacja o wynikach na stronie PAP Nauka w Polsce.

-------

W wiosennej (zimowej) edycji (03.2014) konkursu Fundacji Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki odnotowałyśmy znaczną liczbę zgłoszeń, co tylko potwierdza ogromny potencjał młodych polskich naukowczyń oraz ich niesamowitą kreatywność. Proponowane przez uczestniczki konkursu wynalazki i innowacyjne rozwiązania były zróżnicowane, a poziom rywalizacji tradycyjnie już okazał się niezwykle wyrównany. Cytując nasze/ naszych ekspertki/ ekspertów: „wybór nie był łatwy”.

 Ostatecznie i jednogłośnie trzecią edycję konkursu „Innowacja jest kobietą” wygrała

dr Kamila Stokowa – Sołtys

z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

Zgłoszony wynalazek ma „niebagatelne znaczenie dla szerokiej rzeszy potencjalnych odbiorców  (skala makro) oraz ma szanse rozwiązać problemy, istotne z czysto ludzkiego punktu widzenia” (cytat z jury).

Przedmiotem zwycięskiego wynalazku jest zastosowanie antybiotyku bacytracyny do wytwarzania preparatów do degradacji RNA.

Nowe zastosowanie bacytracyny, polegające na wykorzystaniu nowych właściwości nukleolitycznych tego leku do degradacji kwasów nukleinowych w komórkach bakteryjnych, a w szczególności w leczeniu chorób o podłożu wirusowym daje możliwość walki z wirusami RNA takimi jak m.in. wirusy zapalenia wątroby, polio, czy też wirus HIV. W stosowaniu miejscowym można wykorzystać go również przeciwko szybko namnażającym się wirusom DNA, np. wirusom opryszczki. Zaletą proponowanego rozwiązania jest to, że związek ten znany jest od wielu lat i dopuszczony do stosowania u ludzi i zwierząt, co jest niezwykle istotne w porównaniu z nowo syntetyzowanymi związkami chemicznymi, których wprowadzenie do stosowania jako leków wymaga długotrwałych badań i ogromnych nakładów finansowych.

 

Z racji tego, iż w bieżącej edycji konkursu Fundacja mogła przyznać tylko jedną nagrodę, jury wraz z Zarządem podjęło decyzję o uhonorowaniu autorek dwu projektów przez przyznanie im wyróżnień. Otrzymują je: Magdalena Wróbel-JędrzejewskaInstytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Łodzi, która opracowała czujniki rezystancyjne gazowe oparte na BaSnO3, oraz Paulina Król z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, autorka projektu dotyczącego materiałów kompozytowych na bazie nanowłókien laktydowych i alginianowych.

Zwyciężczyni konkursu oraz jego wyróżnionym uczestniczkom serdecznie gratulujemy! 

--------Nagroda przewiduje:

zaprojektowanie i wydruk plansz w języku rosyjskim (zgodnie z materiałami dostarczonymi przez uczestniczkę); wynajem powierzchni wystawienniczej; wpis do katalogu wystawców oraz do katalogu polskiego stoiska; transport plansz; zabudowę i aranżację powierzchni wystawienniczej; obsługę językową stoiska; dalszą promocję rozwiązań (imprezy krajowe, media); organizację uroczystego wręczenia nagród z udziałem patronów stoiska oraz mediów.

 ---------

Zapewniamy, że współpraca z Agencją Promocyjną  INVENTOR, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym, przebiegała (przy okazji dwóch poprzednich edycji konkursu) na jak najwyższym poziomie, a polskie innowatorki, dzięki wygranej w konkursie odniosły sukcesy tak w Moskwie jak i w Norymberdze, zdobywając medale i wyróżnienia.

--------

Komunikat o konkursie na stronach MNiSW.

Granty na badania o konkursie.

Ruszyła trzecia edycja konkursu dla innowatorek by PAP
Ċ
Marta du Vall,
10 lut 2014, 23:32
ĉ
Marta du Vall,
10 lut 2014, 06:34
Comments